Yurtdışı İnternet Alışverişinde Vergi Kesintisi Yapılacak

Yurtdışı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak son zamanlarda oldukça popüler. Fakat bu internet sitelerinin Türkiye’de hiçbir resmi faaliyeti bulunmuyor. Bu durumda hiçbir vergi ödemeden, ülkemizde satış yapabilmelerini sağlıyor.

Bu noktada Maliye Bakanlığı, yurtdışı alışverişlerine vergi zorunluluğu getirecek. Çeşitli prosedürler yapacağı konuşulan Maliye Bakanlığı’nın çalışmalarını, Bakan Naci Ağbal açıkladı. Türkiye’de bir muhatabı, bir resmi kuruluşu bulunmayan sitelerden nasıl vergi alınacak?

Türkiye’de herhangi bir mükellefi olmayan şirketlere vergi getirileceğini belirten Bakan Ağbal, eğer Türkiye’de vergi vermiyor ve bir mükellefi yoksa belirli bir oranda stopaj kesileceğini belirtti.

 

 

Kararın çıkmasının ardından sistem şu şekilde işleyecek. Dijital ortamda bankalar aracılığı ile yapılan para transferlerine göre belirlenerek kesintiler yapılacak. Bankaların belirli şirketlere yapacağı ödemeler üzerinden otomatikman bir stopaj kesintisi yapması sağlanacak ve alışveriş yapılan şirkete ödeme eksik olarak gönderilecek. Hal böyle olunca vergileme kısmen de olsa sağlanmış olacak.

İlk aşamada tüketiciye yansıyan bir durum olmasa da yurt dışı alışveriş şirketleri ödemelerin eksik gelmesi sonucu Türkiye’ye ürün tedariğini kesecek ya da Türkiye’deki müşterilerine yapılan bu kesintiyi de ekleyerek yeni bir fiyatlandırma politikasına gidecek.

Yurtdışından alışveriş yapılan tüm siteler için durum aynı değil tabi ki. Amazon, eBay.com gibi vergi vermekten kaçmayan, Türkiye’de mükellefi bulunan şirketler böyle bir sorun yaşamayacaklar. Aliexpress, Banggood vb. sitelerin bu durum karşısında nasıl bir tavır alacağını hep birlikte göreceğiz. Maliye Bakanlığı’nın bu mevzuaatta yurtdışı alışverişlerinin denetlenmesi için 100-200 kişilik bir ekip de kuracağı öğrenildi.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid