YouTube Terör İçeriği ile Mücadele için 4 Yeni Adım Atıyor

YouTube, törerizm içerikli videolarla mücadele etmek adına atacağı 4 yeni adımı kullanıcılarına duyurdu. Youtube, politikalarını ihlal eden videoları ilk etapta içeriği belirleme ve kaldırma algoritmaları ile yükleme kısmında reddetme yoluna gidecek.

Google firmasının genel hukuk danışmanı Kent Walker; “Teröriz tehdit ve nefreti ele alarak, toplumlara yönelik saldırı ve şiddete neden kritik bir sorundur” dedi. “Google ve YouTube bu soruna kararlılıkla çözüm bulacak. Siber terörizm ve şiddet sorunu ile hükümet, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte çalışıyoruz. Sunduğumuz hizmetlerimizde terörist içeriklerine yer bulunmayacak.” dedi.

Şiddet yanlıları ve teröristler bizim değerlerimize olduğu kadar güvenliğimize de tehdit yaratmaktadır, açıklaması yapan Youtube, teknoloji şirketlerinin bu zorluk karşısında kalıcı çözümler üretmeye yardımcı olabileceklerini düşünüyor.

YouTube, terörizmle mücadele etmek için şu 4 adımı atıyor:

  1. Şiddet ve terörle ilgili videoların tanımlanmasına yardımcı olmak için yeni teknoloji kullanımını arttıran YouTube, son altı ay içinde kaldırdığı terörle ilgili içeriğin %50’sinden fazlasını incelemek ve değerlendirmek için video analiz modelleri kullanıyor. Ancak şimdi daha fazla mühendislik kaynağı ile en yeni teknolojileri kullanarak yeni analiz mekanizmaları geliştiriyor.
  2. Hali hazırda 63 kuruluşun üzerine 50 uzman STK’yı da ekleyerek, YouTube’un Güvenilir İşaretçisi programındaki bağımsız uzman sayısını arttırılacak.
  3. YouTube politikalarını açıkça ihlal etmeyen videolara daha da sert bir tutum gösterilecek. Örneğin, dini veya törerizm içeriğene sahip videolardan para kazanılmayacak, videolar önerilmeyecek, yorumları veya kullanıcı onaylamaları için uygun olmayacaktır.
  4. Potansiyel terör destekçilerine ulaşıp onları anti-terörist videolara yönlendirmek için hedefli reklamcık kullanılacak.

Google son zamanlarda Facebook, Microsoft ve Twitter da dahil olmak üzere diğer teknoloji şirketleriyle çalışma yapacaklarını da belirtti. Hedef, terörizme karşı mücadele etmek adına küçük şirketleri desteklemek, teknolojileri paylaşmak ve geliştirmek, için uluslararası bir forum oluşturmak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid