Volvo’nun Tüm Araçları Hibrid Olacak

Benzinli veya dizel araçların satışını durduran ilk büyük otomobil üreticisi..

Volvo, çocukların sağlıklı ve güvende yaşayabilmeleri adına yeni bir ayrım yapıyor. Volvo, benzinli ve dizel motorlu araç satışını durduran ilk büyük otomobil üreticisi oldu. 2019 yılına kadar piyasaya sürülecek her otomobil , tamamen elektrikli Plug-in Hibrid veya Hibrid olarak elektrikli bir motora sahip olacak. Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson, yaptığı açıklamada, “Bu duyuru yalnızca yanmalı motorlu otomobilin sonunu işaret ediyor” dedi.

Geçen hafta, Volvo, Polestar performans bölümünü kendini elektrikli otomobillere yeniden adadı ancak tüm araçların bir şekilde elektriklenileceği haberini duyurdu. Volvo, bu alanda şimdiye dek bir avuç hibrid otomobil üretti. 2015’te, 40 adet elektrikli otomobilin ilk serisinin 2019’da geleceğini açıkladı.

Şirket 2019 ve 2021 yılları arasında beş farklı model elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor. İkisi güçlü motora sahip Polestars olacak, ancak üçünün daha sakin Volvo modelleri olması bekleniyor. Benzinli ve dizel modellere Plug-in entegre edilecek olan bu hibridler gaz motorunu kullanmadan çalışmayı sağlayacak. Ayrıca, çoğunlukla gaz veya mazot ile çalışan yeni “hafif hibrid” otomobiller, rejeneratif kırma ve kayma yoluyla enerji tasarrufu için elektrikli motor kullanıyor.

Elektrikli Araçlara büyük yatırımlar yapan tek Avrupa merkezli şirket Volvo değil tabiki. Geçtiğimiz yıl Paris Auto Show’da Volkswagen, I.D. Elektrikli Otomobil Konseptini piyasaya sundu ve 2025 yılına kadar üç milyon elektrikli araç satmayı planladığını söyledi. Mercedes, 2019 yılına kadar ilk çapraz elektrikli araç değerini açıklayacağına söz veren EQ markasını da işleve geçirdi. Bununla birlikte, bu iki şirket muhtemelen on yıl ve sonrasında ICE-Power teknolojisi ile çalışan otomobil satacak.

Ford’un, 2010 yılında Çin’in Geely Holding şirketine sattığı Volvo sonrasında zorlu günler geçirdi. Ancak, geçen yıl 534.000 araç satarak 2016 yılında 880 milyon $ net kar elde ettiğini açıkladı. Automaker, ABD’de ilk üretim tesisi inşa ediyor ve 2,000 işçi istihdam ederek, 2018 yılına kadar araba nakliyesine başlayacak.

CEO Håkan Samuelsson; “Volvo Cars, 2025 yılına kadar toplam 1 milyon adet elektrikli araç satışı yapmayı planladığını açıkladı”, dedi.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid