Toshiba Parça Parça Satılıyor

Ekonomik kriz yaşayan dünyaca ünlü marka Toshiba, çıkış yolunu birimlerini tek tek satmakta buldu. 3.4 milyar dolar zarar açıklayan firmanın beyaz eşya birimini Midea firması satın alırken, TV’lerine Vestel ve işlemcilerine Apple ile Amazon ortaklığının yanında Dell’de talip olduklarını duyurdu.

Japon teknoloji devinin ekonomik sıkıntıları, 2006 yılında 5.4 milyar dolar’a Westinghouse nükleer şirketinin satın alması ile başlamışı. Teknoloji devi krizden kurtulma çözümü umudu ile yeterince kâr edemeyen birimlerini elden çıkarma kararı almak zorundanda kaldı.

Toshiba, satın almış olduğu ABD’deki nükleer santralını bir türlü kâra geçiremeyince bu büyük bir mali yükün altına girmekten kurtulamadı. 2015 yılında yaşanan muhasebe skandalı ile de ikinci büyük darbeyi almış oldu. Şirketin kazançlarının 6 yıl boyunca şişirildiğinin anlaşılması ile ortaya çıkan skandalın ardından, bir buçuk sene gibi kısa bir sürede zarar 3.4 milyar dolara ulaştı. Şirketin CEO’su istifa etti ve Toshiba, şirketlerini teker teker satmak zorunda kaldı.

 

 

 

Toshiba’nın satışa çıkarttığı işlemci birimini isteyen Apple, Foxconn ve Amazon ile işbirliği yaptı. Fakat Dell’de bu Toshiba’nın işlemci birimine talip. Apple’ın, dünyanın en büyük ikinci flaş bellek çip üreticisi olan Toshiba’dan %20 hisse alımı için birkaç milyar doları gözden çıkardığı belirtildi.

Türk firması olan Vestel ise Toshiba TV biriminin satışıyla ilgileniyor. Vestel zaten Toshiba’nın halihazırda Avrupa’da satılan televizyonlarını üretiyo. Bu durumda Vestel TV bölümünün tamamını satın alarak Japonya, Çin ve ABD pazarında daha da etkin olmayı planlıyor.

Beyaz eşya bölümünü de 2016 yılında Çinli Midea’ya 90 milyon dolara satmıştı. Bir dönem Arçelik’de Toshiba’nın beyaz eşya bölümü ile ilgileniyordu.

Bir dönem lider koltuğunda oturduğu diz üstü bilgisayar sektöründe ise rekabette geri kalıp pazar payını kaybetmesi ile, geçen yıl üretimi durdurma kararı almıştı.

 

Ne diyelim haklarında hayırlısı olsun..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid