Steam Netflix Gibi Dijital Yapım Platformu Olur Mu?

Steam Netflix Gibi Bir Dijital Yapım Platformu Olur Mu?

Merhaba arkadaşlar nasılsınız? iyi misiniz? gibi bir Yotuber tarzıyla girsem mi dedim ama yok yok normal giriyoruz efenim.. Evet yazılarım bayağı aralıklar ile geliyor farkındayım ama bayağı bir sıkıntı oldu. Evdeki net sağlayıcıyı değiştirdim, yeni abone olduğumuz da aktif olamadı daha bir türlü, o arada bir izne çıkma durumu falan oldu derken düzenli bir yazım ortamı olamadı siteye maalesef ki. Site de tek Volkan kardeşimiz aktif durumda. Allah razı olsun oda canla başla uğraşıyor sitenin herşeyi olarak.. Bu hafta itibariyle tüm sorunlar hallolmuş olacak şekilde son hızla siteye bir şeyler hazırlamaya çalışacağım ve daha düzgün bir şekilde gelmeye başlayacak yazılar inşallah bakalım hadi hayırlısı diyelim..

Bu kadar serzenişten sonra gelelim konumuza ve de başlığımıza. Steam niye Netflix gibi yayın, yapım vede dağıtım ağı olabilir diye sorduk başlıkta değil mi? Ona geleceğiz ama önce şunu bir aradan çıkaralım Steam’de hali hazırda çok büyük gişe yapımları olmasa da kendi çapında film ve dizilerin yayımı yapılıyor. Yani alma yada kiralama seçeneğinizin olduğu filmler ve diziler hatta anime serileri dahi var. Ama tek sıkıntı maalesef ki Türkçe yerelleştirme, yani dil seçeneği yok bu tip yapımlarda.

Türkiyede bu kadar büyük bir takipçi kitlesi bulunan bir ağın, hani Netflix’dir Amazon Prime’dır, (oda yolda) Stream’in yada dijital indirmenin bu kadar tuttuğu bir dönemde Steam platformuna da örnek alsınlar artık. En azından bu tip film vede dizi ayağında..!!!

Evet bunlar var ama olmayan yani bizim bahsettiğimiz Netflix tarzı yapımcıların, Steam için özel hazırladığı yapımlar ya da işler yok.. Yani yakın zamana kadar öyleydi. Ama şu son dönemde bazı hareketlenmeler var. Bunların, bence en önemlisi olanla başlayalım öncelikle.. Neill Blomkamp bilir misiniz? İlk filmi District 9’la bilim-kurgu tarzına bayağı farklı bir bakış açısı ve değişikliğe sebep olmuştu. District 9’u zaten 2005’te, bilinen kallavi tarz yönetmenliğe adım atmadan önce çektiği kısa filmi Alive in Joburg’un uzatılmış, yani tam bir film formatına sokulmuş hali diyebiliriz.. Zaten sonrasında gelen Elisium ve Chappie ile de çok da bilindik tarzda Hollywood bilim-kurgu janrında bir tip olmadığını, kendince bir tarzı olduğunu kanıtladı abi..


Hah işte bu abi, o eski kısa filmcilik tecrübesini de yanına alarak sırada ki projesini kısa film olarak Steam için yayınlamayı düşünüyor ki, hatta bunun içinde mayıs sonu haziran başı gibi de Twitter’da bir anket yayınladı. “Steam’e hazırlarsam alırmısınız?” diye. Cevap olumlu olmuş ki kısa filmin tanıtımları düşmeye başladı Youtube tarzı mecralara. Tanıtımlarını buralara bir yerlere eklemiş oluruz inşallah..!!
Bunun önemi ve de ehemmiyeti eğer adamın işi Steam’de tutarsa Steam’in film ya da dizi yapımında da başarılı olduğunu gösterir bir veri olacak. Ve şimdilik büyük yapımcılar olmasa da, küçük bağımsız yapımcıların Steam’in bu potansiyelini görmemeleri mümkün değil. Steam’in işi de oyun piyasasında ki bağımsızları parlatıp parlatıp yıldız yapmak zaten. Bunu film yada dizi piyasası içinde niye yapmasın ki..

Gelelim diğer yapıma, aslında bu daha çok Steam’in ana şirketi Valve’in en ünlü oyunu Half Life serisi ile de ilgili olan bir yan ürün. Daha önce ki yazımda Half Life efsanesinden bahsetmiştim, ona yine girmeyecem. Yazı sitede var zaten. Burada bahsedeceğimiz şey ise HL 2 için hazırlanan bir dijital Çizgi Roman, A Places in The West. İlk iki sayısı 2016 içinde yayınlanmış 3. bölümü de 21 Temmuzda gelecekmiş. Hikayesi Half Life 1 ile Half Life 2 arasında geçen, 7 saat savaşlarını anlatıyor. Ben daha bakamadım ama izin bitip eve dönünce Steam kütüphaneme katacağım ürünlerden ilki olacak diyebilirim. Çünkü, Half Life 3 gelmiyor madem bizde böyle ara ürünlerle tatmin olalım fenamı.. Neyse bayağı uzadı yazı.. ÇR serisi 13 bölüm olacakmış bu arada. Yani yayınlanacak 10 bölümü daha var halihazırda..
Evet konuyu toparlarsak Steam bu alternatif yayınlarla Netflix tarzı değil ama Netfilix’den daha da kapsamlı, çoklu bir yapım ve de yayın ağı olur gibi geliyor bana.. Siz ne dersiniz yorumlarınızı bekliyoruz..

Son not; Steam’in ne olduğunu herkesin bildiğini düşünerek çok açmadım. Yani son 5-6 yıldır bir dağda yada mağarada değilseniz PC üstündeki dijital dağıtım ağlarının en büyüğü ve de ilkinin Steam olduğunu biliyorsunuzdur herhalde değil mi? Yoksa bilmiyormuydunuzz…?!!

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid