Orii Akıllı Yüzük ile Telefonunuzu Sesinizle Kontrol Edin

Orii, akıllı telefonunuzu elinize almadan kontrol edebileceğiniz akıllı bir yüzük. Öncelikli olarak görme ve işitme sorunları olan insanlar için geliştirilen yüzük, telefonunuza Bluetooth ile bağlanıyor ve kristal netliğinde bir ses sunmak için kullanılıyor.

Kemik iletim teknolojisini kullanan cihaz, yüzüğün takılı olduğu parmağınızı kulağınıza koyarak net ve canlı bir şekilde telefon ile görüşmenizi sağlıyor. Telefon görüşmesinin dışında, aynı şekilde müzik veya video da dinleyebiliyorsunuz.

Orii, bir kullanıcının ses kontrolü ile arama yapma, sosyal medya ve normal mesaj şeklinde yazı göndermek için de kullanılabiliyor. LED ve titreşim yoluyla uyarılar mümkün olmasına rağmen, Android ve iOS kullanıcılarının cihazın sanal asistanı ile kontrol sağlaması için Siri ve Google Assistant ile uyumlu çalışabiliyor. Yüzük 2015’ten beri gelişmeye devam ediyor ve bu hafta Kickstarter’da lanse edildi. Kampanya, daha şimdiden, 27 gün boyunca 30.000 ABD Dolarını yatırımı aştı.

Orii’nin fikrinin kaynağı Kevin Wong’un ergenlik çağından beri görme engeli bulunan babası. Wong, babasının ve onun gibi insanların akıllı telefonlarından daha fazla yararlanmasına yardımcı olabilecek bir cihaz geliştirmek üzere yola çıktığını söylüyor. Wong, erişilebilirlik seçeneklerinden yoksunluğunun babasını bir dezavantaja düşürmesinden endişe ediyordu.

Orii’nin arkasındaki şirket olan Origami Labs, Wong (CEO) ve Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden üç MBA öğrencisi tarafından kuruldu. Ekip başlangıçta, bir smartwatch ve diğer giyilebilir prototipler içeren bir çözüm arayan çok çeşitli cihaz türleri geliştirdi. Sonunda, yüzük üzerinde fikir birliği kuruldu.

Wong, Origami Labs’ın halihazırda tıbbi kurumlara cihazlar ürettiğini söylüyor. İşletme tarafında, şirket, Çin merkezli üreticilerle Alibaba’nın Hong Kong girişimcilik fonu ve Radiant Venture Capital’ten para toplamıştı.


Görme ve işitme engelli bulunan insanlara yeni erişilebilirlik seçenekleri sunmanın ötesinde, Origami Labs, herkes için yararlı olacak bir sesli yardım platformu kurmayı da amaçlıyor. Wong, Siri ve Google Assistant gibi teknolojilerin seslerin içeriğe duyarlı hareket etme potansiyelini gördüğünü söylüyor. Bir anahtar kelimeyi eyleme çevirme yeteneğini oldukça kullanışlıdır. Ekip, cihazın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak ve kullanıcı gizliliğini korumak için pasif olarak dinleyen ve müdahaleci olmayan bir çözüm geliştirmeye çalışıyor.

İlk Orii yüzükleri bu özellikle birlikte gelmiyor ancak Origami Labs, yeni özelliklerle donatmak adına tüm cihazlara bir güncelleme göndermeye çalışıyor. Her şeyden önce, öncelik Kickstarter’da bağış kampanyasını tamamlamak ve tüm emirleri Şubat ayına kadar teslim etmek.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid