No 70: Türk Oyun Piyasası Bu Sefer Şeytanın Bacağını Kırabilecek mi ?

NO 70: EYE OF BASİR 

Bayağıdır yapım aşamasında olan No 70 sonunda çıktı. Aslında Nisan-Mayıs civarı gelecek olan oyunun, bazı aksaklıklar sebebiyle yayınlanma tarihi Hazirana ertelenmişti. Haziran sonu itibariyle de Steam’de dijital raflara düştü.

No 70: Eye of Basir’in önemi bir Türk yapımı korku oyunu olması. Tabi ilk korku oyunumuz değil. Çünkü öncesinden de denemeler yapıldı yurdumuz piyasasında. Ama yapımcı Old Mustache ekibinin iddialı olduğu yön, günümüz korku oyunu piyasası kalitesinde bir işle gelecekleriydi.. Evet, hani grafikler olsun, hikaye tonu olsun falan kısmende olsa başarılmış. Tabi bir Resident Evil 7 yada Outlast 2 seviyesi bir şey beklemeyin ama kendi çaplarına göre iyi iş çıkarmış arkadaşlar. Evet gelelim sıkıntılı kısımlara; oyun süresi çok kısa bir kere.. bunu bir yere kaydedin. Yani adam akıllı bulmaca işinden anlıyorsanız, adventure tarzına yatkınsanız 2 buçuk bilemediniz 3 saatlik bir süresi var oyunun. Ve hani hikaye ve korkutma mekanikleri de maalesef ki bilindik anlık korkutmanın ötesine geçemiyor. Bir yerden sonra aynı mekanikler tekrara düştüğü için sıkılma ihtimaliniz çok yüksek.  Dönelim konu başlığımıza, oyun piyasamızın makus talihini değiştirecek oyun mu No 70? Hani o seviye de olmasa da, “Türk oyun piyasasında da bir şeyler yapılıyor be” dedirtecek bir çalışma olduğu için ben iyi bir deneme diyebiliyorum şuan için. Ekip sonraki çalışmalarında dediğimiz hatalardan sıyrılır, biraz daha uzun ve konsantre bir iş koyarsa ortaya işte piyasayı hareketlendirebilecek bir iş yaptılar diyebiliriz.. Şu haliyle potansiyeli olan ama tamamını gösteremeyen bir çalışma olmuş. İnşallah sonraki projeleriyle daha iyisini yapsınlar diyelim ekip için. Ha bu arada hazırlanmakta olan bir çok yerli yapım oyun var o yüzden yeni yapımlar bayağı artacak ve bizde buradan tanıtmaya devem edeceğiz takipte kalın..

 


Son bir not bilmeyenler ve de takip edenler için, Türkçe dublajı hem Deadpool hemde Spiderman’in seslendirmecisi Harun Can’a yaptırılmış. Seslendirme güzel ama bir şekilde oyun dublajının film ya da dizi kalitesinde ki dublajlara yaklaşabilmesi için bu tip çalışmaların yoğunlukla artması lazım. Oyun dublajı üstüne bir piyasa oluşmuş değil. Hali hazırda bir çevirme mekaniği yok. O yüzden böyle tekil projelerde yapılan dublajlar var ama onlarda yeterli değil. Buradan dublaj stüdyolarına bir tavsiye oyun dağıtımcılarını zorlayın arkadaş, ne bilim onlar masraftan kaçınmak için yanaşmayabilirler işe ama işi dublaj stüdyolarının kovalaması lazım. Eğer ki, yerli olsun yabancı olsun bir oyun piyasasınında oluşması isteniyorsa bu gerekli. Çünkü bu işi de sinema gibi düşüneceksiniz, her yönü ayrı bir iş gibi yani o şekilde çalışır piyasa ancak. Ha ayrıca iş yok denilen Türkçe dublaj sektörü içinde ayrı bir kan olur oyun piyasası..

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid