Neval Çam, İşaret Dilini Tercüme Eden Gururumuz !

Sadece bizlerin değil tüm ulus vatandaşlarının gurur duyması gereken bir başarıya imza attı Neval Çam.

Büyük bir duyarlılıkla göstermiş olduğu bu çalışmasının karşılığını da Stanford Üniversitesi’nden tam burs alarak görmüş oldu. Muhtemelen Neval Çam, annelerimizin bahsetmiş olduğu, bak komşunun çocuğu şurayı kazandı diye anlatılan kişilerin başında gelen birisi. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi olan Neval, işaret dilini tercüme eden yazılımıyla dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi tarafından tam burs aldı. Neval, Stanford Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde 4 sene boyunca eğitimine tam burslu öğrenci statüsüyle devam edecek. Asıl olay ise bu duyarlılıktan yola çıkarak gerçekleştirmiş olduğu başarı sadece Stanford Üniversitesinin dikkatini çekmedi. Microsoft tarafından ‘Yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçildi. Yazımızın başında belirtiğimiz bir noktaya dikkat kesilmemiz gerekmekte. Bir lise öğrencisinden bahsediyoruz, henüz 16 yaşında kendisi gerçekten hafife alınmayacak, alınmaması da gereken bir başarı öyküsü bu. En büyük hayali Stanford Üniversitesi olan Neval bu çalışmasıyla en büyük hayaline de henüz lise öğrencisi iken ulaşmış oldu.

 

 

“Leap Motion Aracılığıyla İşaret Dili Tercüme Cihazının” geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı.

Projede, işitme ve konuşma engelli kişilerin günlük yaşamlarında işaret dilini bilmeyenler ile daha  rahatça iletişim kurabilmesine imkan sağlıyor. Akıllı telefon ve cihazlarda kablosuz olarak kullanılabilecek bir biçimde dizayn edilecek olan program işaret dilini anında tercüme ederek, işaret dilini bilmeyen insanlarla aradaki engeli ortadan kaldıracak.

Neval, Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ ye geri dönüp kendi ülkeme kendi insanıma faydalı olmak istiyorum diye de belirtiyor. Umarım sadece ülke insanına değil tüm insanlığa faydalı projelerde seninde imzan olur.

 

TEBRİKLER NEVAL ÇAM…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid