NAP Kapsülleri Çin’de Uyku Problemi Çeken İşçiler için Çözüm

Çin’in yoğun şehirlerinde uykusuz çalışanlara için, yeni “Nap Kapsül” hizmeti başlatıldı ve yarım saatlik bir uyku sadece 1,50 dolar !

Beyaz yakalı işçileri hedefleyen yapıda, kullanıcılar bir uygulamayla Xiangshui Space kapsülü kilidini açıp, kapsüllerine geçip güzel bir uyku çektikten sonra işlerine dönebiliyorlar.

Çin’in en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat’de ki uygulama içi cüzdan üzerinden kapsül ücretlerini ödeyebiliyorlar.

 

Her Nap Kapsül bölmesinde bir battaniye, USB ve elektrik prizleri bulunuyor.

Start-up’ın operasyon müdürü Han Yue Reuters’e “Pek çok profesyonel, uyumak için güzel ve özel bir yer bulmakta zorlanmaktadır” diyor.

Şimdilik, Pekin, Shanghai ve Chengdu’da hizmet veriliyor ve Qingdao, Nanjing ve Shenzhen gibi şehirlere de açmayı planlıyorlar.

Xiangshui Space Nap Kapsülleri, Japon otellerinden farklı olarak uyku dolu bir gece yerine hızlı bir şekerleme isteyen müşterilere hitap ediyor.

 

 

Xiangshui Space’in saat 11:00-2:00 arası açık, yarım saatlik ücreti 10 yuan (1.47 $), iki saat boyunca kalırsanız 1.300 yen (11.50 $), Böyle olunca, Japonya’daki benzer kurulumlara kıyasla önemli ölçüde daha ucuz.

Fiyat, yoğun olmayan saatlerde yarım saat başına 6 yuan’a (0.88 $) düşüyor.

 

Japonya 1979’da kapsül otellerini kurmaya başladı. Ancak bu oteller, gece kalacak yerlerden olmaktan çok, yorulmuş işçilerin şekerleme yapıp dinlenmek için kullanabileceği yerler.

Kronik olarak uykusuz kalan bir bölgede şeker hastalığı giderek daha da önem kazanmaktadır. Uyku eksikliğinin yılda 138 milyar dolarlık bir maliyete neden olduğu tahmin edilirken , Çinlilerin %73’ü uykuya dalmakta sorun yaşadıklarını söylüyor. Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre, Güney Koreliler gece başına ortalama 6,3 saat uyumuş; Hongkongers ise gecelik 6,5 saat uykuda kalabilmiş.

İnsanlara şekerleme yerleri sunan işletmelerin patlaması şaşırtıcı değil.

Japonya’da ki kapsül otellerinden zinciri olan NineHours, 2008’de faaliyetlerine başladı ve konuklarına, saat başı  1,000 yen (8,82 $) gibi bir ücret karşılığında uyuma fırsatu sunuyor. Oldukça fazla bir miktar.. Geçen sene Mart ayında açılan Nap Lounge, yorulmuş işçilere 15 dakikada bir 1.92 $ ücret ödeyecekleri rahatlamak için bir “özel alan” sunuyor.

Bu sene Şubat ayında açılan Sleeep, konuklarına saat başı 149 $ ‘dan şekerleme imkanı sunuyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid