Madenciler Bitcoin Geleceği için Oy Vermeye Başladı

Bitcoin ile ilgilenen herkes 1 Ağustos’a kilitlenmiş durumda. Yatırımlar bu tarihe göre yapılıyor, tüm planlar bu değişikliği bekliyor.

SegWit2x çözüm önerisi için oy kullanılmaya 21 Temmuz tarihinde başlanacaktı, ancak bazı maden havuzları şimdiden seçimlerini yaparak hangi tarafa destek vereceklerini açıklamaya başladılar.

Bugün itibariyle, Bitcoin’in maden gücünün %43‘ünü oluşturan havuzlar, değişiklik yapılmasını istedikleri çözüm için oy kullanmaya başladı. Oy kullanmaya başlayan bu maden havuzları arasında BTC.com, Bixin, BitClub, AntPool, ve BitFury bulunuyor ve bunların arasına birkaç havuz daha katılabilir. Bunların dışında, Slush Pool da (Hash oranının %5’ini kontrol ediyor) yakında oy vereceklerini açıkladı. Henüz herkesin oy vermediğini düşünürsek, an itibariyle kimin oylamada önde olduğunu kesitmek mümkün değil.  Oy kullanma işlemi madencilerin BIP91 isimli kod önergesi aracılığıyla yapılıyor. Geriye kalan 336 bloktan %80 olumlu oy çıkarsa uzun süredir önerilen SegWit aktifleştirilmiş olacak.

Oylamanın erkenden başlanmasının sebebi büyük olasılıkla 1 Ağustos’tan önce SegWit’i destekleyecek bir protokol geliştirmektir.

Desteklenmeye ihtiyaç duyma sebebi, BIP148’in kullanıcı aktivasyonlu soft fork’udur. Eğer SegWit’e yeteri kadar destek çıkmazsa bilindiği üzere Bitcoin ikiye bölünebilir.

Maden havuzları, oy kullanma işlemlerini çözdükleri blokların içine bir parça kod yerleştirerek gerçekleştiriyor. Kaç tane havuzun BIP91 için oy kullanmaya başladığını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid