Karekodlu Çek Yüzde 50 Fayda Sağladı

Yılbaşında zorunlu hale gelen karekod uygulaması ile karşılıksız çek tutarı ilk 4 ayda yüzde 25 azaldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale gelen karekod uygulaması ile yılın ilk 4 ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yıl aynı dönemine kıyasla %25, karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin ise %27 oranında azaldığını belirtti.

Uygulama hayata geçirildikten bu yana, Bankaya ibraz edilen her 100 karekodlu çekten yaklaşık %1’i karşılıksız çıkmıştır. Karekod bulunmayan çeklerde ise bu oran %2,4’tür. Sonuç şu ki karekod bulunan çekler karşılıksız çekin önlenmesi kapsamında %50’nin üzerinde fayda sağlamıştır.

Çeklere olan güvenin artırılması ve karşılıksız çekin önüne geçilmesi amacıyla zorunlu hale getirilen karekodlu çek sayısının 9 milyon kullanıma yaklaştığı öğrenildi.

Çek hesabı sahiplerinin elinde 1 Ocak 2017’den önce bankalarca çek hesabı sahiplerine verilen karekodsuz çek koçanlarının bulunabildiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, sistemden beklenen faydanın sağlanması için vatandaşların karekodsuz çek kabul etmemelerinin büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Karekod hizmetini kullanabilmek için öncelikle, Findeks’e ücretsiz üye olarak “Findeks Mobil Uygulaması”nı mobil telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Findeks’e üyelik süreci banka şubeleri, “Findeks.com” web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden tamamlanabiliyor.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid