Kahve Sunumları Kişiselleşiyor

İzmirli bir kadın girişimci tarafından geliştirilen bir makine, 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak kahve köpüğünün üzerine istenilen resim veya yazıın çizilmesini sağlıyor.

Gizem Acar Yavuz’un geliştirdiği makine, kahve köpüğünün üzerine 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle kalıp vb. birşey kullanmadan istenilen desenin çizilmesine olanak sağlıyor. Şimdiden kafeterya, ofis, seyahat firmaları ve otellerden yoğun bir ilgi görmeye başladı.

Ege Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmanın kurucu ortağı ve genel müdürü olan Gizem Acar Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisans programını yaparken gıda yazıcıları üzerine çalışmalara başladığını, daha sonra kurduğu ekibi ile el değmeden uygulanan, kalıba gerek duyulmayan gıda yazıcıları üzerine çalışma yaptıklarını söyledi.

Geliştirdikleri farklı ürünlere patent aldıklarını, bu ürünlerden birisi olan ve kahve köpüğüne desen baskısı çizen içecek yazıcısının büyük ilgi gördüğünü dile getiren Yavuz, “3 boyutlu yazıcı teknolojisini gıda ürünlerine uyarladık. Sınırsız tasarım olanağı sunan makineler üzerinde Ar-Ge çalışmaları yaptık. Bunlardan ilki içecek yazıcısı. Bu yazıcının içindeki kartuşta doğal kahve özütleri var, bunlar köpüğün üzerine işleniyor.” dedi.

Bu teknoloji ile kahve köpüğünün üzerine fotoğraf, yazı, logo ya da desen işleyebildiklerini söyleyen Yavuz, yazıcının müşterilerine özgü sunum yapmak isteyen kafeterya, ofis, seyahat firmaları ve otellerden yoğun talep gördüklerini ifade etti.

Yavuz, şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz üründe telefonunuzdan fotoğraf çekip internet aracılığıyla makineye gönderiyorsunuz ve saniyeler içinde içeceğinizin üzerine baskı olarak size geliyor. Ya da eşinize, sevgilinize sürpriz yapmak istiyorsunuz. Yine aynı yöntemle köpük üzerine aynı çalışma yapılıp size sunulabilir. Bir nevi su üzerine tamamen doğal gıda ürünlerini kullanarak yazı yazıyoruz. Fiyatı 2 bin avrodan başlıyor ve istenilen donanıma göre yükselebiliyor. Şu ana kadar yaklaşık 30 tane sattık, 300’ün üzerinde de sipariş var.”

Yavuz, Türkiye’de bu makineyi üreten ilk ve tek firma olduklarını vurgulayarak, müşterilerin köpüğün üzerinde resimleri ya da adlarının bulunduğu kahveleri görmekten büyük mutluluk duyduğunu, bu tarz sunumların müşteriye kendisini özel hissettirdiğini söyledi.

 

Kaynak: AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid