İslam’ın İlk Müezzin’i Bilal-i Habeşi Filmi

Ramazana girdiğimiz şu günlerde bu topraklardan bizden bir film görmek isterseniz İslam tarihinin önemli simalarından ilk Müezzin ve ilk halka müslümanlardan, Sahabe Hz. Bilal-i Habeşininin animasyon filmi bu cuma itibariyle vizyona girdi. Orada bu topraklar dedik değil mi evet teknik yönlerinin kotarılması için illaki Hollywood tarzı bir efekt stüdyosuyla çalışmanız gerekir burada da öyle yapılmış ama anlatı Suudlu  yönetmenler Kurram H. Allavi ve Ayman Jamal in bu toprakların bağrından çıkan bir hikaye olduğunu gösterir bir şekilde yönetmişler filmi. Herkezin en azından az çok duyduğu  Billal-i Habeşi’nin hayatını yarı kurgu yarı gerçek bir şekilde aktarmayı tercih etmiş yönetmenler İslam tarihinin bir çok önemli karakterine hikayede gözükmesi gereken yerlerde yer verilmiş Hz. Ebubekir, Hz Hamza, Saad bin ebi Vakkas, ama hikayenin ana metni çok sıkıntı yaratmasın diye hani İslam Tarihi üzerine yapımlar illaki sıkıntı yaratır ya bizim topraklarda da dışar da da insanların eşitliği ve kölelik üzerine gidilmiş hikayede..

İslamın insanlığa eşitliği getiren yegane din olduğu ifade edilmiş ana metinde ama benim hikayede en çok hoşuma giden alttan alta o günde bu günde insan tarafından oluşturulan sistemlerin hiçbirinin insanlara özgürlük vermediği vurgusu idi o zaman fiili efendiler vardı şimdinin kapitalist sisteminde dolaylı olarak çalıştığınız efendiler ama onlarında taptığı putlar vardı. Bunu en güzel ifade eden Hz. Bilal’le efendisi Ümmeye arasında olan akılda kalan kısa diyalogdu. Efendi Ümmeye’nin de aslında köle olduğu hatta işlettikleri sistemin ne kadar sahte olduğunu bilse de öyle işine geldiği için sistemin putlarına taptığı için kendisininde köle olduğunu ifade etmesiydi.. Dediğimiz gibi bizim topraklardan bu tarz film çok çıkmaz çıkanı da biz eleştirmek için sebep aradığımız için arada kaynar gider.. Size tavsiye çocuklarınıza İslamın başlangıcı ile ilgili bir şeyler izletmek istiyorsanız ashaba ucundan köşesinden dokunma cesareti gösteren bu tarz filmleri görün en azından çocuklarınız görsün ki aslında ne büyük bir kültürün ve dinin mensubu olduklarını anlasınlar..

Ha birde tabi işin birde devamı gelmesi için desteklemekte şart tabii yani niye adamakıllı  4 Halife Hulefai Raşidn filmlerimiz olmasın ki. Niye sahabeyi anlatan filmler çekmeyelim ki niye tarihi otoritelerce bile tarihin gördüğü en büyük kummandanlardan Hz. Halit bin Velid filmi, bir Peygamberimizin amcası kimse yanında değilken yanında olan Hz Hamza filmi olmasın mesela bunlar için yaptığımız bize ait işleri açık bir kalple görüp desteklememiz şart o yüzden hadi sinemaya İslamın İlk müezzinin hikayesi animasyonda olsa çocuklarınızla sizi bekliyor orada..!!!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid