Google, Aramalarda Otomatik Tamamlama Sonuçlarını Kaldırıyor

Google, bir arama yapmaya başladığınızda anında yazınızı tamamlayarak öneriler sunup gerçek zamanlı olarak da aramanızı gerçekleştiriyor. Malesef ki bu özellik yakında ortadan kalkacak. 2010 yılında başlatılan özellik ile Google, kullanıcı yazmaya başladığı anda alakalı sonuçları sunarak milyonlarca saniye tasarruf sağlıyordu. Ancak, şimdi bu politikada bi değişikliğe gidiliyor..

Otomatik tamamlama özelliği PC üzerinde kullanışlı olmasına rağmen, mobil platformda kısıtlı ekran üzerinde pek uygun bir özellik olmadı. Ekranın yarısını kaplayan bir sanal klavye ile arama önerilerinin görüntülenmesi oldukça kullanışsız..

Peki Google otomatik tamamlama özelliğini neden tamamen kaldırıyor? 2010 yılında, Google’ın arama trafiğinin büyük kısmı masaüstleri aracılığıyla oluşturuldu. Mobil cihazların daha popüler hale gelmesi ile, son birkaç yıldır bu konuda temel bir değişiklik oldu. Google’ın tüm arama trafiğinin yarısından fazlası artık mobil cihazlardan geliyor. Bu nedenle Google’ın, otomatik tamamlama özelliğinden ziyade, mobil cihazlar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi tercih etmesi daha mantıklı.
Otomatik tamamlama özelliği ile ilgili Google sözcüsü şunları söyledi;

“Google otomatik tamamlama özelliğini, yapılan aramalarda yazmaya başlandığında olabildiğince hızlı bir şekilde ihtiyaç duyulan bilgileri kullanıcılara sunmak amacıyla 2010 yılında başlattık. O zamandan beri, aramaların birçoğu mobil cihazlar üzerinde ve ekran kısıtlamalarıyla gerçekleşmektedir. Bu kısıtlamanın kaldırılması düşüncesiyle, Google atama tamamlamayı kaldırmaya karar verdik.”

Otomatik tamamlama ile anında gelen arama sonuçları tamamı ile kaldırılmayacak. Standart açılır menü şeklinde görüntülenecek, fakat Google Arama artık sonuç sayfasını gerçek zamanlı olarak anında oluşturmayacak.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid