Google’a Avrupa Komisyonu’ndan Tarihi Ceza

Avrupa Komisyonu, Google’a, arama sonuçlarını kendi lehine kullanarak kullanıcıları doğrudan kendi ürünlerine yönlendirdiği için 2.42 milyar € (9.55 milyar TL) ödeme yapması gerektiğine karar vererek rekor bir ceza kesti.

Google’a 90 gün içinde bu sorunu çözmemesi ile uygulanacak ceza ise günlük dünya çapındaki cirosu üzerinden % 5’ine eşdeğer daha para cezası kesileceği açıklandı.

Avrupa Komisyonu, Google’ın ürün arama sonuçlarında her zaman rakipleri 4. sayfa da görünürken, kendi ürünlerinin en üst sıralarda olduğunu öne sürdü. Böylelikle hizmetin Google tarafından kötüye kullanıldığına karar verildi. Google, alışveriş pazarları ile kıyaslandığında rakipleri üzerinde %90’lara ulaşan bir hakimiyet sağladı. Google’ın bunu yaparak Avrupalı müşterilerin zengin seçeneklere ve inovasyona erişimini kısıtladığı belirtiliyor.

7 yıllık soruştuma ile 1.7 milyar arama sorgusu incelendi. Ortaya çıkan tablo ise; Google’ın ücretli reklamverenleri kendi ürünlerine yönlendirmesi ile kendi hizmet tanıtımının 45 kat arttığı, rakip sitelere yapılan trafiğin ise % 92’ye kadar düştüğü oldu. Avrupa Komisyonu, cezanın yanı sıra, arama sıralamalarının düşürülmesinin sonucu olarak gelir kaybeden rakiplerin tazminat talep etmesinden de sorumlu olduğunu belirtti.

Google, bir blog yazısında , diğer karşılaştırma sitelerine gelen trafiğin azalmasının Amazon ve eBay’in egemenliğinin sonucu olduğunu ve itirazda bulunmayı düşündüklerini açıkladı.

Amazon büyük bir rakip ve ürün aramaları için ilk arama merkezi haline geldi. Amazon büyüdükçe, bazı kıyaslama hizmetlerinin diğerlerinden daha az popüler olduğu bir gerçek. Amazon ve diğer sitelerle, alışverişle ilgili aramalarda daha yararlı ürün bilgileri göstererek rekabet ediyoruz […] Kanıtlar göz önüne alındığında, açıklanan cezai sonuçlara katılmuyoruz. Komisyon kararını ayrıntılı bir şekilde inceleyerek ve temyiz yoluna gideceğiz.

Kendi yorumumu katmam gerekirse, Amazon ve eBay gibi büyük şirketlerin alışveriş konusunda kendilerinin bir arama motoru haline geldiği konusunda Google’a katılıyorum. Fakat yine de şirket bu şekilde kendini savunamaz. Eğer Avrupa Komisyonunun araştırmaları sonucu bu şekildeyse, Google’ın davranışı oldukça etik dışıdır. Tüm güvenilirliğini yitirecek bu davranışından geri dönmeli, cezasını ödemeli ve bu algortmalarını ivedilikle düzeltmelidir.

Son bir dipnot; kesilen son ceza, şimdiye kadar Google’a verilmiş en yüksek finansal ceza olarak da tarihe geçti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid