Game of Thrones 7. Sezon ve Sonunda Kış Geldi

 

Game of Thrones 7. sezon 1. bölümüyle geçen hafta Pazartesi sabah saatleri itibariyle yayına girdi.

Bu arada ekleyeyim hafif spoiler içerebilir yazı! O kadar ağır bir şeyler yazmadım ama köşe bucak fellik fellik kaçınıyorsanız spoilerdan, o kısımları atlayabilirsiniz. Uyarıcam zaten spoiler geliyor diye.!! İlk Sezonu 2011 Nisanında yayınlanan ve dünya genelinde fenomen haline gelen Got serisi, son 2 sezonuyla arzı endam edecek bu 2 yıl içinde efendim.. Bizim konumuz olan 7. sezon, 1. bölümüyle bayağı hızlı başladı. Diğer sezonlarda ki gibi ne bir dağınık başlangıç nede çok farklı yerlerden başlama gibi bir durum var. 6. sezonun son bölümü nerede bıraktılarsa oradan devam ediyor. Sanki o sahneleri durdurmuşlar da bir yıl sonrasında devam etmişler gibi bir durum var. O yönüyle de bayağı iyi olmuş ve 2 sezon arasında hiç bir kopukluk yok. Bu da izleyiciyi daha çabuk ısındırıyor sezona tabi.  Buda artık 6 sezondur karışan ortalık ve dönen entrikaların bini bir para olan ortamın düzenlenmesinin gerekliliği. Ve de sona yaklaştığımızdan müttevellit taraflar belirginleşmiş entrikalarda artık gerçek yüzlere bırakmış yerlerini. O yüzden bayağı düzgün bir akış ve de konu bayağı toparlanmaya başlamış. Tabi bu ilk bölüm itibariyle sonuçta bir sezon daha var. Hiç karışıklık olmayacak diye bir kaide yok hele ki Geoerge R.R Martin gibi entrikaya ve karışıklığa göbekten bağlı olan bir yazarın eserinden uyarlanan bir dizi de.. İlla ki olacak yani kaçarı yok.!!!

Bu arada bilmeyenler için bir anektod bilgi daha; kitap serisinin ana başlık ismi Buz ve Ateşin şarkısı (A song of Ice and Fire), daha kiatap serisi tamamllanmadı. Yalnız  5. kitaba kadar çıktı. 6 kitap olacağı söylenen seri son kitabı hala yok ortada yani. Belkide diziyle tamamlayacaklar sadece..!!!

 

 

Bu arada yeri geldi bir tavsiye, eğer Game of Thrones’un 6. sezonu ile ne uğraşıcam hepsini nasıl izleyeceğim derseniz de, 6. sezona kadar özet anlatan videolar var nette. 6 ya kadar özetlerine bakın, 6. sezon zaten nispeten diğerlerine göre bayağı hızlı. Daha az sıkıcı ve sıkmıyor yani. O yüzden 6 yı izleyin 7 ile direk bağlantılı başlıyor çünkü. Böylece seriyi de yakalamış olursunuz. 2. bölüm 23 Temmuz da yayınlanacak. Olayların nasıl gelişim kaydettiğini göreceğiz 2 gün için de. Spoilerlı kısıma geldik dikkat ! İlk bölüm için söyleyebileceğim şeyler Starkların artık daha bir etkin olduğu ve Jhon Snow (Targerian)’un tam bir Kuzey’in Kral’ı gibi davranmaya başladığını. Arya’nın ilk girişten çok canlar yakacağının ama nasıl olupda Walder Fray’ın boyuyla eşit boyda olduğunu çözemediğimizi.? 🙂 Daenerys Targaryen’ın Westros’a ulaştığını ve atalarının kalesi Ejderha kayasına yerleştiği ni gördük. Son olarakta dizinin Psikopat Kraliçesi Cersei’nin daha ne kadar psikopat olunabileceğini göstermesi açısından doyurucu bir bölüm ile sezon açılışı yaptılar diyebilirim..

Son bir iki anektod; bu sezon 7 bölüm olacak, geçmiş sezonların tamamı 10 bölümdü çünkü. Ama dizi bölümleri artan sürelerle gelecek. Mesela ilk bölüm 1 saat civarıydı en uzun bölüm olarak da sezonun finali 7. bölüm olacak. Oda 83 dakika falan. Genel de 45 bilemediniz 50 dakika olurdu çünkü bölümler. Bu yönüyle de bayağı sinema serisi gibi olacak dizi. Ama asıl bomba 8. sezon olacak, 6 bölüm ama her bölüm 2 saate yakın olacak deniyor. O zamana ne olur ne gider bilinmez ama şimdilik ortalıkta böyle bir rivayette var yani.. Alta 2. bölümün tanıtımını ekliyorum sonrasında sezon finalinde genel bir değerlendirmeyle çıkarız karşınıza.. Hadi Allah’a emanet olun.

Ha bu arada yapım yayınlanma süreci olarak Witcher’ın Netfilix dizisi ile ilgili de haberler gelmeye başladığıda buradan yayınlarız. Yani darısı Witcher serisine diyelim inşallah efenim.!!! 🙂

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid