Disney Sihirli Tezgahı ile Hiçbir Ekipman Olmadan Sanal Karakterlerle Oynayabilecek

Disney Research, birden fazla kişinin bir kulaklık veya bir mobil cihaz ihtiyacı olmadan, aynı odada iken aynı artmış gerçeklik deneyimini yaşamasına imkan sağlamak adına yeni bir teknoloji geliştirdi.

Arttırılmış gerçeklik için geliştirilen sistem, çarşamba günü Disney Research tarafından “Sihirli Tezgah” ismi ile tanıtıldı. Fakat sistem sadece bir “tezgah” değil, karma gerçeklikte sanal gerçeklin için kurulmuş bütün bir oda.

Ekip, Microsoft Kinect ile derinlik ve renk algılayıcıları kullanarak, gerçek insanların ve sanal karakterlerin gerçek zamanlı olarak birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanıyarak oda sahnesinin 3D rekonstrüksiyonu yapabiliyor.

Tezgah üzerinde oturan insanlar, tezgahın önünde bulunan büyük bir ekranda sanal karakterlerle kendi etkileşimlerini izleyebiliyorlar.

Tezgahın altında, tezgah üzerinde oturan gerçek kişiye ağırlık ve darbe ile fiziksel bir varlık olan tezgahı kendileri ile paylaşma hissi veren, sanal karakterin hareketlerine karşılık gelen bir dizi haptik çalıştırıcı bulunuyor.

Aynı haptik etki, tezgaha düşen yağmur damlası hissini simüle etmek için kullanılır. Haptik aktüatörler ile eşleşen, tezgahın altında, gerçeklik hissini artırmak için karakter ve efektlere ait özel sesler veren birkaç hoparlör bulunuyor.

Birleştirilen fiziksel ve yazılımın neticesi, tezgaha sığacak şekilde birçok insanı barındıracak gerçek zamanlı bir arttırılmış gerçeklik deneyimi sağlayacak. Bu, Disney’in eğlence parkları için arttılmış gerçekliğin mükemmel bir şekilde uygulanması gibi görünüyor, ancak şu ana kadar sadece bir konsept ve deneme aşamasında.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid