Black Mesa Half Life Efsanesine Yeniden Girizgah Yapıyoruz

Efsanenin Yeniden yapımı yıl sonunda tamamlanıyor: “Bazı günler hiç yataktan kalkmasaydım dersiniz.”

Efsane 98 yılında çıkan ve FPS’lerin hem milladı hemde otamatik formülüze oyunlar olmasının vesilesi Valve’in Half Life ‘ı..

Yukarda girdiğim ara başlık da 98’de Level’ın Aralık sayısında yayınlanmış sevgili Sinan Akkol’un çok sevdiğim Half Life yazısının girişi idi. Oyun çıkmadan önce bayağı bir ses getirmişti. Çıkan demo sürüm tarzı tanıtım haliyle piyasayı etkiliyeceği belli idi zaten.


Ama oyunun piyasayı böyle temellerinden sarsacağını kimse beklemiyordu.. O güne kadar beyinsiz shooter tarzı olan FPS’lerin konu anlatımıda yapabileceğini ve oyundan kopmadan kendi mekanikleriyle de film gibi kurgulanabileceğini gösterecek mihenk taşlarından biri oldu ilk Half Life..

Yanlız bunun bir de handikapı oldu tabi, olmadı değil. Oyunun piyasaya getirdiği, tadında script sahneleri kullanma mekaniğinin abartılması.. Sonrasında gelen farklı oyun serilerinin olayın suyunu çıkarmasından dolayı sürekli tekrara düşen formülüze bir tad çıktı ortaya..Yani serinin 3. oyununun çılgınlar gibi beklenmesine rağmen çıkmamasının yegane sebeplerinden biride budur. Valve’in kendi çıkardığı formül kendisinin tuzağı gibi bir şey oldu anlayacağınız..

2004’te gelen serinin 2. oyunu ilki kadar yenilikçi olamasa da türe yön veren oyunlardandır yine de. Getirdiği fizik motoru mekanikleriyle, dünyayı iyice genişletmesiyle bayağı bir başarı elde etti. 2. oyunda ilk oyun da ki Black Mesa deneylerinde olan olayların sonrası anlatılıyordu. Hikaye yi yine ilk oyunda ki kahramanımız ve uzman fizikçimiz Gordon Freeman’ın gözünden oynadık. Combine ırkının dünyayı nasıl istila ettiğini gördük. Sonradan gelen 2 episodla çok muallak bir sonla. Ağzımıza bir parmak daha bal çalıp kaçan Valve deki yetenekli ellerden daha hiçbir haber çıkmadı Half Life ın 3. oyunu adına. Yada serinin ne şekilde devam edeceğine dair. 3. oyunu bekler halde bıraktı yapımcı Valve oyun severleri anlayacağınız. Şu an için oyun dünyasında Valve’in yapacağı bir 3. Half Life oyunu kıyamet alameti gibi görülen bir mit yada efsane olarak bekleniyor…!!!

Sonrasında yapımı 2010 civarında tamamlanan ilk oyunun yeniden yapımı, bir mod olarak Steame ücretsiz olarak geldi. Yanlız ekibin elindeki teknik yetersizlikten dolayı ilk oyunun Laboratuar kısımlarının sonuna kadar tamamlayabildiler modu. Sonra ki Zen boyutu kısımları yoktu modda anlayacağınız. Modun Sonunda devamı gelecek notuyla bitiyordu oyun.. Sonrasında o mod modluktan çıkıp erken erişim ve 30 TL’lik cüzi bir fiyattan Steam’de satılmaya başlandı. Black Mesa adı altında bayağı geliştirildi.. Son Zen kısımları da bu yaz itibariyle bayağı genişletilip tam sürüm olarak çıkacaktı ki..!!! Amma işler daha da büyüdüğü için sene sonuna ertelenmek zorunda kalmış maalesef ki oyunun final versiyonu.

Eğer bu efsaneyi hiç tecrübe etmediyseniz Zen kısımları haricinde ki erken erişim hali Black Mesa adı altında şu an Steam’de mevcut. Ama toptan tecrübe edeyim derseniz de biraz daha beklemeniz gerekecek.Tüm seviyelerinin yenilenmiş vede günümüze de uyarlanmış halini sene sonunda göreceğiz inşallah. Allah dan başka bir mani çıkmaz ise tabi..Son bir anektod Half Life için söyleyebileceğim son şey. Tarih adına İstanbul’un Fethi nasıl ki bir çağ açıp kapamaysa, Valve’in İlk Half Life’ıda oyun dünyası için iyisiyle kötüsüyle bir çığırdır.. O yüzden oyun dünyası ile çok da alakanız yoksa bile bu klasiğin yenilenmiş haline bir şans tanıyın derim ben..!!!

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid