Biletlerin Geleceği Telefondan Ultrasonik Ses Olabilir

Kağıt biletler, Biletix’in de çatısında bulunduğu Ticketmaster şirketinin yeni ultrasonik ses tabanlı dijital sistemi ile geçmişe ait bir anı olabilir.
Ticketmaster’ın yeni “Presence” isimli dijital sistemi devreye girerse, kağıt biletler ile uğraşmak geçmişte kalabilir. Bilet ajansı, akıllı veri aktarmak üzere ultrasonik bir ses dalgası kullanan yeni biletleme teknolojisi için ses şirketi Lisnr ile çalışıyor. Bu uygulamanın kullanıcılara sağlayacağı faydalar, en sevdikleri müzik, spor vb. etkinliklere daha hızlı girebilmeleri olacak. Bunun yanında Ticketmaster şirketi, uygulamanın dolandırıcılık oranını düşüreceğini de umuyor. Ayrıca, şirketin kullanılmayan biletleri ölçeklendirmesine de yardımcı olacak.

Lisnr’in ses teknolojisi, uyumlu cihazlar arasında veri iletmek için, duyulamayan 18.7 – 19.5 kHz aralığında “Akıllı Tonlar” dediği frekansı kullanıyor. Mekanlar ve konser alanının her yanına alıcılar yerleştirilecek ve böylece özelleştirilmiş mesajlar göndererek insanların tam olarak nerede olduğunu izlenilebilecek. VentureBeat, teknolojinin etkinlik katılımcılarının kimlik doğrulamasını yapmak için kullanılacağını ve önümüzdeki dört yıl içinde dünya çapında yaygınlaşacağını bildirdi.

Elbette ki bu tarz ses teknolojilerini kullanabilen sadece bilet satıcıları değil. Jaguar ve Land Rover, sürücülerini tanımlamak için Lisnr teknolojisini kullanıyor ve sürücüler otomobilin iç mekanını, koltuk ve klima kontrolünü bu sistem ile kişiselleştirebiliyor. Chirp yıllarca ses kullanarak iPhone’lar arasında veri gönderiyor ve Google, Yakın İletiler API’sinin bir parçası olarak ultrasonik ses kullanıyor. Bununla birlikte, Ticketmaster ile olan yeni ortaklık, bu yeni teknolojiyi ana akım haline getirebilir. Teknolojiyi destekleyen alışveriş merkezleri ve  reklam sistemlerini hayal etmek zor değil. Şimdilik, yine de, bir konsere daha çabuk girmek, teknolojinin güzel yerlere gelebileceğini kanıtlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid