Ambulans Gelmeden Defibrilatör Dronları Hayat Kurtarabilir

Drone’lar şimdide hayat kurtarmak için çalışacak. Her alanda kullanımı yaygınlaşan drone’lar şimdi de acil servislerde kullanılmaya hazırlanıyor. Ülkemizde böyle bir çalışma başlatılmamış olsa da, yurtdışında konu ile alakalı çalışmalar başlamış durumda.

Hastane dışında yaşanan kalp krizlerinde on kişiden sadece birisi hayatta kalabiliyor. Kalp krizlerinde şok cihazının hızlı bir şekilde uygulanması hayatta kalma oranını inanılmaz düzeyde arttırmaktadır. Ve bu defibrilatör cihazları, herkesin kolayca kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Tüm sorun defibrilatör cihazının olduğunca hızlı bir şekilde hastanın yanına ulaştırılmasıdır.

İsveç Karolinska Enstitüsü’nde görev yapan Hollenberg ve arkadaşları, kalp durmalarında şok vermek için kullanılan defibrilatör cihazılarının, olay yerine drone cihazları ile ambulanslara nazaran daha hızlı ulaşabileceklerini düşünüyorlardı. Defibrilatör cihazını bağladıkları bir drone’u, Stockholm’de 10 kilometrelik bir alan içinde dolaştırarak bu durumu denediler.

18 denemenin ardından aldıkları verilere göre; gerçek acil durumlarda ambulansın olay yerine 22 dakika da ulaştığını, drone’un ise 5 dakika 21 saniyede olay yerine defibrilatör cihazını ulaştırdığı tespit edildi.

Ekip, acil servislerle birlikte çalışarak, dronları gerçek acil durumlara göndermeye hazırlanıyor ve sonuçların iyileşip gelişmediğini test ediyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid