Amazon Anytime İsimli Mesajlaşma Uygulamasını Duyurdu

Bugün mesajlaşma uygulamaları, tüketicilerin birbirleriyle değil, giderek işletme ve almak istedikleri hizmetler ile iletişim kurduğu en popüler yöntemlerden birisi haline geldi. Facebook, Snapchat, Wechat ve daha pek çok hizmetin yanı sıra başka bir büyük oyuncunun da mesajlaşma uygulaması işine gireceğini gösteren birtakım işaretler var.

Amazon, insanların metin ve video ile sohbet etmelerini, birbirlerine eğlenceli fotoğraflarını filtrelerle göndermelerini sağlamak için akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve akıllı saatler için tam özellikli, bağımsız bir mesajlaşma uygulaması olan Amazon Anytime isimli yeni bir hizmetle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Oyun oynamak, müzik dinlemek ve yemek sipariş etmek gibi diğer Amazon hizmetleriyle etkileşim kurulabilecek.

Amazon, hem işletmeler hem de tüketiciler için mesajlaşma hizmetleri geliştiriyor.

Uygulamada WhatsApp’ta olduğu gibi kişilerin telefon numaralarını kaydetmek zorunda olunmayacağı söyleniyor. Aradığınız kişiyi bulmak ve mevcut bir konuşmaya birisini dahil etmek için Twitter’da olduğu gibi “@” işaretiyle yazmak yeterli olacak. Yapılan alışverişler ile ilgili olarak uygulama üzerinden Amazon Müşteri Hizmetleri ile kolayca ietişime geçilebilecek. Amazon’un kişisel asistanı Alexa’nın da Amazon Anytime’a dahil edileceği söylentiler arasında.

Şirket cephesinde, şirketin AWS bölümü bu yılın başlarında hem mesajlaşma hem de video konferans özelliklerini içeren bir iletişim servisi olan Chime’yi yayınladı. Uygulama kısmen, Amazon’un video konferans uygulaması Biba ve toplantı verimliliği hizmeti de dahil olmak üzere birkaç yeni girişimcinin yetenek ve teknolojisini satın alarak topladığı teknolojiyi kullanmak üzerine inşa edildi. Ayrıca Amazon zaten yani Alexa Calling üzerinden tüketici ile iletişim içine girmeye başladı.

Amazon’un bunun devamı olarak daha odaklı ve bağımsız bir mesajlaşma uygulaması geliştirmeye kalkışması oldukça mantıklı.

Amazon, 1998 yılında Facebook’a selefi olarak tarif edilebilecek olan PlanetAll isimli Boston dışında bir başlangıç projesini satın almıştı. Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, PlanetAll için “İnternetin, gördüğüm en yenilikçi kullanımı olduğuna dikkat çekti. Bu, basitçe temas halinde kalmak kadar temel ve önemli bir şey yapmanın bir atılımıdır. PlanetAll’ın 1,5 milyondan fazla üyesi var ve internetten bile daha hızlı büyüyor. Kullanıcıları için olağanüstü bir değer yaratıyor ve PlanetAll’un en önemli çevrimiçi uygulamalarından biri olacağına inanıyorum.” dedi.

Amazon, sosyal satışlarla başarıyı karışık bir hale getirmiştir, ancak bu platformlarda müşterini ne olursa olsun kaybetmek istememektedir. Kendi mesajlaşma servisine sahip olmak ki kullanıcılar, Echo’da Alexa aracılığıyla Amazon’la olan görüşme, grup yemekleri sipariş etme ve grup müzik dinleme gibi entegre deneyimler yaratmalarına izin verecek.

Amazon, Echo ve Fire tabletleri gibi ürünleri geliştirdiği şekilde, başta diğer ürünleriyle sinerji oluşturmaya çalışıyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid