Akbank Blockchain Tabanlı Ripple ile Anlaştı

Akbank, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren şeffaf, hızlı ve maliyetleri düşüren iş çözümleri sunan teknoloji firması Ripple Labs ile anlaştığını duyuran ilk Türk Bankası oldu.

Akbank, kendi sitesi üzerinden de yaptığı açıklamaya göre uluslararası para transfer işlemlerinde Blockchain teknolojisini kullanacak. Yurtdışı para transferlerinde maliyetleri düşürüp, hız kazandıracak son teknolojiyi ülkemize getiren ilk Türk bankası oldu. Akbank, dijital dünyanın yeniliklerinden “Blockchain Teknolojisi”ni yurtdışı para transfer işlemlerinde kullanmak üzere Ripple ile anlaşma sağladı. Küresel para transfer sisteminin yeni platformu ve yeni ismi olan Ripple ile anlaşmasının ilk adımı, Almanya iştiraki Akbank AG üzerinden pilot çalışma ile başlatıldı.

Akbank, Ripple ile yaptığı bu işbirliğiyle, tüm dünyada yeni ve gelişen bir teknoloji olan Blockchain’i kullanarak, diğer bankalara da örnek olacak. Müşterilerine daha hızlı ve daha şeffaf bir para transfer deneyimi sunmayı hedefliyor. Akbank’ın bu yeni ürünü, muhabir banka masraflarını azaltması, uygulanacak masraf ve döviz kurlarını önceden sunabilmesi, ödemenin takip edilebilir olması, hızlı ve esnek yapısı ve 7/24 özelliğiyle fark yaratacak.

 

Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, küresel düzeyde ki tüm yenilikleri yakından izleyerek dijital teknolojinin sunmuş olduğu tüm olanakları müşterileri için fırsata çevirmeye odaklandıklarının altını çizerek, “Tüm dünyada yeni kullanım alanları oluşmaya başlayan Blockchain teknolojisini yurtdışı para transferlerinde kullanma konusunda önemli bir adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi ve ekledi: “Günümüzde finans sektörü başta olmak üzere birçok farklı alanda devrim niteliğinde çözümler sunan Blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni aşamanın, hız ve şeffaflığı artırırken, aynı zamanda maliyetleri de düşürerek finans sektöründe para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz.”
Dünya’da bu gelişmeleri ve teknoloji ile Finans sektörünü bütünleştiren Fintech’leri dikkatle takip ettiklerini söyleyen Ulutaş, Akbank’ın yenilikçi vizyonu ışığında Fintech’ler ile oluşturulacak doğru ve stratejik işbirlikleriyle müşterilerini yeni teknolojiler ile biraraya getirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Akbank’ın kendi sitesi üzerinden de yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid